اختلالات تیک Tic Disorders
آگوست 4, 2019
اختلال یاد گیری خاص Specific Learning Disorder
آگوست 4, 2019

اختلال لکنت زبان

اختلال لکنت زبان

اختلال آشکار در ریتم گفتار کودکان را لکنت زبان می گویند. در برخی از کودکان مکث روی برخی از حروف و واژگان وجود دارد که بسیار زودگذر می باشد. در کودکانی که لکنت زبان دارند این اختلال طولانی و روی اغلب کلمات است. کلماتی که با حروف بی صدا شروع می شوند از این قبیل کلمات هستند. کودکان الکن یعنی کودکانی که لکنت زبان دارند در جمله سازی های خود دچار مشکل هستند. حدود 5 درصد کودکان دچار لکنت زبان موقتی معمولا به طول 6 ماه می شوند و حدود 1 درصد آنها الکن هستند. 4 برابر دختران، پسران دچار لکنت زبان می شوند به دلایلی که هنوز مشخص نیست.

علاقه به تحصیل و فراگیری در این کودکان بسیار کم است. آنها معمولا توسط مربیان و معلمان و همچنین همسالان خود طرد می شوند به همین دلیل علاقه ای به قرار گیری در جمع و کلاس درس را ندارند. برای درمان اختلال لکنت در کودکان می توانید به مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری مراجعه کنید.

درمان اختلال لکنت زبان در کودکان:

  • روش پس خوراند شنیداری درنگیده: در این روش کودک گفتار خود را با یک ثانیه تاخیر از گوشی می شنود. افراد معمولی با این روش به لکنت زبان می افتند اما در کودکان الکن تاثیر به سزایی در روانی صحبت کردن آنها دارد.
  • درمان سایه به سایه: یکی دیگر از روش های درمانی تعقیب سایه به سایه می باشد. در این روش مربی یا روانپزشک ابتدا از روی یک کتاب می خواند و کودک الکن باید بلافاصله بعد از او تکرار کند. در این روش به کودک گفته می شود به لکنت زبان خود اهمیت ندهد و فقط روی کلمات و جملات تمرکز نماید.
  • گفتار تنظیم شده: در این روش با کودک به نحوی برخورد می شود که وی به لکنت زبان خود فکر نکند و در صورت صحبت روان به او جایزه تعلق می گیرد.
حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
اختلال فوبیا در کودکان

در درمان انواع اختلالات روانی در کودکان و نوجوانان مراجعه به یک روانپزشک حرفه ای و مجرب لازم و ضروری است. بیماری های روانی در کودکان کاملا غیر ارادی هستند و به همین دلیل با درمان به موقع می توان از شدت آنها کاست و بیماری را در کوتاه ترین زمان ممکن درمان نمود.

از اختلالات روانی دیگر در کودکان می توان به فوبیا، اختلال اضطراب جدایی، اختلال وسواس فکری و جبری، اضطراب اجتماعی، اختلال افسردگی، اشاره نمود. که در مقاله بعدی به شرح آنها خواهیم پرداخت.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 10 =

02122260067