مرکز rTMS

بهترین مرکز rTMS کجاست؟ آیا می دانید درمان با استفاده از rTMS چه فوایدی می تواند برای شما داشته باشد؟

در اینجا می خواهیم در مورد خصوصیاتی که بهترین مرکز rtms باید داشته باشد و فواید این متد درمانی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.  

rTMS نوعی تحریک مغزی است که باعث درمان بسیاری از بیماری ها و اختلالات روانی می شود.

درمان برخی از اختلالات از جمله اضطراب، افسردگی، زنگ گوش و rtms را می توانید در مرکز ار تی ام اس انجام دهید.

مهم ترین فواید rTMS

در این روش درمانی به مسکن و داروی بیهوشی نیازی نیست.

گاهی ممکن است استفاده از دارو های بیهوشی برای سلامتی فرد مضر باشد. در مرکز rTMS به داروی بیهوشی نیازی پیدا نمی کنید. استفاده از دارو های بیهوشی می تواند عوارض بسیاری از جمله حالت تهوع، گیجی، هذیان گویی و rtms داشته باشد.

عوارض محدود

یکی دیگر از فواید این نوع روش درمانی این است که عوارض rTMS بسیار کم است. تنها 10 تا 30 درصد از افرادی که rtms را انجام می دهند دچار کمی سردرد و یا گرفتگی ماهیچه های صورت می شوند. البته این نوع روش درمانی در برخی مواقع برای افرادی که دچار صرع هستند پیشنهاد نمی شود و ممکن است دچار حمله شوند. بنابراین لازم است تا در مرکز ار تی ام اس حتما قبل از انجام این روشش درمانی با پزشک مشورت کرده و از توصیه های روانپزشکتان استفاده کنید.

نبود دوره ریکاوری

به دلیل اینکه این نوع روش درمانی به داروهای بیهوشی و مسکن نیازی ندارد می توان گفت که درمان با تحریک مغزی دوره ریکاوری ندارد. بعد از انجام rTMS می توان دید که بیمار حالات روحی، توجه، و همچنین حافظه بهترین پیدا خواهد کرد.

به طور کلی می توان گفت استفاده از این نوع روش درمانی نوین یکی از بهترین روش هایی است که متخصصین روانپزشک به مراجعین پیشنهاد می دهند.

rTMS چیست؟

تحریک مکرر مغناطیسی Transcranial (rTMS) یک درمان مؤثر، بدون دارو و غیر تهاجمی برای درمان افسردگی است که از تحریک مغناطیسی در تحریک نواحی مغز استفاده می شود که برای بهبود خلق و خوی فرد استفاده می شود.

مغز انسان ذاتاً ارگان الکتریکی است که عملکرد آن از طریق انتقال سیگنالهای الکتریکی بین سلولهای عصبی می باشد. درمان rTMS با فرآیندهای طبیعی بدن شما به سادگی با افزایش تعداد و دفعات انجام چنین انتقالاتی کار می کند.

به همین ترتیب، فرد در مرکز rTMS می تواند فعالیت را در نواحی متمرکز مغز تغییر داده و اثرات مورد نظر خود را به اثبات برساند که نشان داده شده است در درمان انواع مشکلات سلامت روان مفید است.  

آشنایی با نحوه عملکرد تحریک مغناطیسی مکرر Transcranial (rTMS)

rTMS فعالیت الکتریکی مغز را از طریق یک میدان مغناطیسی پالس تأثیر می گذارد. این میدان مغناطیسی با عبور پالسهای جریان سریع از طریق سیم پیچ سیم ایجاد می شود.

در مرکز rtms سیم پیچ سیم به صورت پلاستیکی قفل شده و در نزدیکی پوست سر مشتری قرار می گیرد تا میدان مغناطیسی در مناطق خاصی از مغز متمرکز شود.

میدان مغناطیسی با خیال راحت می تواند بدون ایجاد درد به پوست سر و جمجمه نفوذ کند و در سلولهای هدفمند مغزی جریان ایجاد کند. از آنجا که این تحریک در فواصل منظم داده می شود.

تاثیر آر تی ام اس بر درمان افسردگی

افسردگی شرایط پیچیده ای است که می تواند در همه زمینه های زندگی شما تأثیر بگذارد. تکرار تحریک مغناطیسی Transcranial (rTMS) می تواند به درمان افسردگی کمک کند.

 • جایگزینی برای داروهای ضد افسردگی
 • بسیار موثر
 • غیر تهاجمی
 • بدون درد
 • بدون عوارض جانبی که معمولاً با داروهای ضد افسردگی تجویز می شوند

اگر مبتلا به افسردگی هستید، تنها نیستید. در هر زمان معین، تقریباً از هر ده نفر یک نفر با افسردگی یا اضطراب زندگی می کنند. اعتقاد بر این است که هنوز هم بسیاری از افراد دچار افسردگی هستند اما تشخیص داده نشدند.

علیرغم شیوع و تأثیرات مخربی که ممکن است افسردگی در زندگی افراد داشته باشد، بسیاری از مبتلایان با بهترین نیت سعی در تحمل بیماری را دارند، نه اینکه بخواهند با مشکل روبرو شوند. متأسفانه، اگر درمان نشود، افسردگی با گذشت زمان بدتر می شود.

اختلال افسردگی اساسی (که اغلب به آن افسردگی بالینی گفته می شود) یک مسئله جدی است. این امر از روحیه کم گذر و گذرا متمایز است و اگرچه ممکن است گاهی اوقات حداقل بخشی از آن ناشی از وقوع یک زندگی ناگوار زندگی شود، پس از آنکه به وجود آمد، به یک احساس کلی تبدیل می شود. به عبارت دیگر، اگر از افسردگی رنج می برید، برای احساس بد بودن، نیازی به داشتن «روز بد» ندارید.

این شرایط می تواند بر هر جنبه ای از زندگی، از جمله توانایی شما در کار، ایجاد و حفظ روابط، تمرکز و معاشرت و به طور خلاصه، کیفیت کلی زندگی و بهره وری شما تاثیر داشته باشد. متأسفانه، این مشکل بر سلامت جسمی نیز موثر می گذارد. به عنوان مثال، افسردگی بارها و بارها با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی همراه بوده است.

با مطالعه این نکات حتما با خود می پرسید آیا من هم افسرده ام؟

افسردگی یک شرایط پیچیده است و هیچ دو فرد مبتلا دقیقاً به یک شکل احساس افسردگی نمی کنند. با این حال، برخی از علائم عمومی وجود دارد که پزشکان آن را عادی توصیف کرده اند، مانند خلق و خوی پایدار، کمبود انرژی، کاهش علاقه به زندگی و توجه به مشکلات  می تواند از نمونه های این علائم باشد.

اگر از افسردگی رنج می برید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • برای مدت زمان طولانی خودتان را کم روحیه بدانید.
 • توانایی لذت بردن از زندگی را از دست بدهید حتی فعالیتهایی که قبلاً عاشق آنها بودید را دیگر انجام ندهید.
 • در برقراری ارتباط و لذت بردن از گذراندن وقت با افراد، حتی کسانی که به شما نزدیک هستند، احساس مشکل کنید.
 • بعضی اوقات مبتلایان به افسردگی حتی می توانند توانایی احساس عشق به خانواده و دوستان خود را نیز از دست دهند.
 • از اضطراب رنج می برد. این می تواند بسیار نگران کننده باشد، گاهی اوقات حتی بیشتر از روحیه پایین. در بعضی مواقع می تواند فعالیتهای روزمره را تقریبا غیرممکن کند.

اگر نمونه های بالا را تجربه کرده اید لازم است تا حتما نزد یک متخصص روانپزشک بروید و از مرکز rtms برای بهبود افسردگی خود استفاده کنید.

آر تی ام اس

برای درک بهتر در مورد درمان افسردگی با آر تی ام اس مثال زیر را مطالعه کنید:

افسردگی مهمترین علت ناتوانی در ایالات متحده در بین افراد 15 تا 44 ساله است.

در حالی که بسیاری از روش های درمانی موثر برای افسردگی وجود دارد، روش های خط اول مانند ضد افسردگی و روان درمانی برای همه مفید نیست.

در واقع، تقریباً دو سوم افراد مبتلا به افسردگی از اولین داروی ضد افسردگی که امتحان می کنند تسکین کافی ندارند.

پس از دو ماه درمان، حداقل برخی از علائم برای این افراد باقی خواهد ماند و هر داروی بعدی که امتحان کنید در واقع کمتر از داروی قبلی کمک می کند.

افراد مبتلا به افسردگی وقتی به درمان های خط اول پاسخ نمی دهند، چه کاری می توانند انجام دهند؟

برای چندین دهه، الکتروشوک درمانی (ECT یا “شوک درمانی”) استاندارد طلایی برای درمان افسردگی مقاوم در برابر درمان بود.

در واقع، ECT هنوز هم قوی ترین و موثر ترین روش درمانی برای این بیماری محسوب می شود و همچنان به طور منظم در سراسر کشور استفاده می شود.

با این حال، برای بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، تحمل ECT به دلیل عوارض جانبی بر حافظه و شناخت، بسیار دشوار است.

برای آن دسته از افراد و بسیاری از افراد که فقط به داروها و درمان پاسخ ناکافی داشته اند، گزینه درمانی جدیدتری به نام تحریک مغناطیسی ترانس جمجمه (TMS) وجود دارد.

افسردگی می تواند خسارات سنگینی را به همراه داشته باشد، و باعث تغییر در تفکر، احساس و عملکرد در زندگی روزمره شود.

در حالی که بسیاری از افراد می توانند از طریق خودیاری، درمان، دارو یا ترکیبی از این روش های درمانی به راحتی کمک کنند، اما برای دیگران احساس ناامیدی هرگز از بین نمی رود.

اگر از افسردگی اساسی رنج می برید که ثابت شده در برابر سایر روش های درمانی مقاوم است، درمان تحریک مغناطیسی ترانس جمجمه (TMS) ممکن است یک گزینه مناسب باشد.

همانطور که داروهای ضد افسردگی قصد دارند مغز شما را از نظر شیمیایی تحریک کنند، TMS نیز با استفاده از میدان های مغناطیسی همین کار را انجام می دهد.

سوالات رایج در درمان rtms

 • چه زمان از آر تی ام اس استفاده می شود؟

داروهای ضد افسردگی و روان درمانی خط اول درمان افسردگی اساسی است. با این حال، این روش های درمانی برای همه بیماران جواب نمی دهد. بنابراین بیمار با rtms  درمان را شروع می کند.

 • چه کسی آر تی ام اس را انجام می دهد؟

rTMS همیشه توسط پزشک TMS انجام می شود. این درمان توسط یک تکنسین با تجربه TMS تحت نظارت پزشک TMS یا توسط پزشک آر تی ام اس انجام می شود.

 • آیا برای درمان با آر تی ام اس بیمار بستری می شود؟

بر خلاف ECT، rTMS به هیچ گونه آرام بخشی یا بیهوشی عمومی نیاز ندارد، بنابراین بیماران در طول درمان کاملاً بیدار و آگاه هستند. بنابراین بیماران می توانند پس از آن به خانه بروند و به فعالیت های معمول خود بازگردند.

 • درمان با rtms برای چه افرادی مفید تر است؟

شواهد موجود تا به امروز حاکی از آن است که بیمارانی که مقاومت درمانی کمتری دارند نسبت به افرادی که از مقاومت بالایی در برابر درمان برخوردارند، بهتر به rTMS پاسخ می دهند.

 • چه کسانی نباید rtms را انجام دهند؟

بیمارانی که هر نوع فلز غیر قابل جابجایی در سر دارند (به استثنای بریس یا دندان پر شده)، نباید rTMS دریافت کنند.

آر تی ام اس

اثرات جانبی و عوارض احتمالی آر تی ام اس چیست؟

rTMS به خوبی تحمل می شود و با عوارض جانبی کمی همراه است و فقط درصد کمی از بیماران ممکن است درمان را قطع کنند.

 شایعترین عارضه جانبی، که در حدود نیمی از بیماران تحت درمان با rTMS گزارش شده است، سردرد است.

این موارد خفیف هستند و به طور کلی در طول درمان کاهش می یابند. برای درمان این سردردها می توان از داروی ضد درد استفاده کرد.

حدود یک سوم بیماران ممکن است احساسات دردناک پوست سر یا کشیدگی صورت با پالس های rTMS را تجربه کنند.

اینها نیز در طول دوره درمان کاهش می یابند، اگرچه می توان بلافاصله تنظیماتی را در موقعیت کوئل و تنظیمات تحریک انجام داد تا ناراحتی کاهش یابد.

مدت زمان انجام آر تی ام اس چقدر است؟  

درمان rTMS شامل یک سری جلسات درمانی است. طول جلسات درمان بستگی به سیم TMS استفاده شده و تعداد پالس های تحویلی دارد اما به طور معمول حدود 30 تا 40 دقیقه طول می کشد.

بیماران 5 روز در هفته TMS دریافت می کنند. دوره معمول 4 تا 6 هفته است.

مثال های تاثیر آر تی ام اس بر درمان میگرن

12٪ از مردم از بیماری ناتوان کننده میگرن رنج می برند که تأثیر بسزایی در زندگی آن ها دارد.

اثربخشی TMS در 61 بیمار حاد میگرنی مقاوم به درمان بوده است. مثال زیر نمونه ای از یک ازمایش است که برای درمان میگرن با استفاده از آر تی ام اس انجام شده است.

61 بیمار میگرنی مورد بررسی قرار گرفتند تا با استفاده از آر تی ام درمان شوند.

آنها پرسشنامه خود (آزمون ارزیابی میگرن MIDAS) را قبل از درمان و پس از درمان تکمیل کردند.

به بیماران یک جلسه rTMS به مدت 10 دقیقه داده شد که متشکل از استفاده از سیم پیچ TMS بر روی جمجمه با استفاده از پروتکل مناسب DLPFC بود.

درمان میگرن

نتایج به دست آمده:

68٪ بیماران به بهبودی رسیدند.

نمرات MIDAS از 20 یا بیشتر به کمتر از 10 کاهش یافته است (درجه IV به درجه II یا I) که نشان دهنده افت ناتوانی شدید به ناتوانی خفیف یا عدم توانایی پس از یک جلسه است.

21٪ کاهش علائم را گزارش کردند، یعنی آنها پاسخ دادند (درجه IV تا درجه III یا II)، که نشان دهنده افت ناتوانی شدید به ناتوانی متوسط ​​یا خفیف است.

3٪ هیچ پیشرفتی را گزارش نکردند.

درمان به خوبی انجام شد و هیچ عارضه جانبی گزارش نشد.

هیچ کس روند درمان را قطع نکرده است و اکثریت (84٪) گفتند اگر یک دوره حاد دیگر میگرن داشته باشند، آنها برمی گردند.

درمان وسواس با استفاده از آر تی ام اس

وسواس یک اختلال روانی است که می تواند توانایی فرد را برای داشتن یک زندگی عادی مختل کند. OCD با افکار وسواس و یا رفتارهای اجباری و تکراری مشخص می شود.

 افرادی که دچار OCD هستند اغلب در برابر این علائم احساس ناتوانی می کنند و تا همین اواخر گزینه های زیادی برای درمان نداشتند.

با این حال، در آگوست سال 2018، FDA اعلام کرد که سیستم درمان تحریک مغناطیسی ترانس جمجمه (TMS) Brainsway را برای OCD تأیید کرده اند. Carlos Peña، Ph.D.، M.S، مدیر بخش دستگاه های عصبی و پزشکی فیزیکی در مرکز تجهیزات و بهداشت رادیولوژی FDA اظهار داشت: “بیماران مبتلا به OCD که به درمان های سنتی پاسخ نداده اند با استفاده از آر تی ام اس درمان خواهند شد.”

پزشکان هنوز دلایل دقیق OCD را پیدا نکرده اند. تحقیقات نشان می دهد که این عوامل در ایجاد OCD نقش دارند:

ژنتیک. کودکان مبتلا به OCD به احتمال زیاد برخی از بستگانشان با OCD یا سایر اختلالات اضطرابی دارند.

پیام رسان شیمیایی سروتونین. OCD به داروهای موثر بر سطح سروتونین در مغز پاسخ مثبت می دهد.

برخی از نمونه های وسواس، نگرانی بیش از حد در مورد آن عبارت اند از:

 • آلودگی
 • کمال گرایی
 • ایمنی
 • قانون شکنی
 • افکار یا تصاویر مزاحم

برای استفاده از حدمات بهترین مرکز ار تی ام اس (rTMS) با کارشناسان ما در تماس باشید.

02122260067