بررسی عوارض نوروفیدبک بر کودکان

افزایش اعتماد به نفس کودکان
چطور اعتماد به نفس کودک خود را افزایش دهید؟
ژوئن 10, 2024

بررسی عوارض نوروفیدبک بر کودکان

بررسی عوارض نوروفیدبک بر کودکان

نوروفیدبک به طور کلی برای کودکان بی خطر در نظر گرفته می شود و عوارض جانبی جدی کمی دارد. این عوارض جانبی معمولاً به سرعت برطرف می شوند و نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر هر گونه عوارض جانبی نگران کننده ای را تجربه کردید، مهم است که با متخصص نوروفیدبک خود صحبت کنید. در موارد نادر، نوروفیدبک ممکن است عوارض جانبی جدی تری مانند تشنج یا تشدید علائم موجود را ایجاد کند. اگر سابقه تشنج یا سایر مشکلات عصبی دارید، مهم است که قبل از شروع نوروفیدبک با پزشک خود صحبت کنید.

با یک متخصص نوروفیدبک واجد شرایط و مجرب مشورت کنید. قبل از شروع درمان، در مورد تمام خطرات و مزایای نوروفیدبک با فرزندتان صحبت کنید. از فرزندتان بخواهید که در مورد هر گونه عوارض جانبی که تجربه می کند به شما بگوید. اگر فرزندتان هر گونه عوارض جانبی نگران کننده ای را تجربه کرد، با متخصص نوروفیدبک خود صحبت کنید.

در نهایت، مهم است که به یاد داشته باشید که نوروفیدبک برای همه کودکان مناسب نیست. اگر در مورد اینکه آیا نوروفیدبک برای فرزندتان مناسب است یا خیر، سوالاتی دارید، لطفاً با پزشک یا متخصص سلامت روان خود صحبت کنید. برخی از عوارض جانبی خفیف که ممکن است در طول یا بعد از جلسات نوروفیدبک رخ دهد عبارتند از:

 • سردرد: این یک عارضه جانبی شایع است که معمولاً خفیف و کوتاه مدت است.
 • خستگی: برخی از کودکان ممکن است بعد از جلسات نوروفیدبک احساس خستگی کنند.
 • تحریک پذیری: برخی از کودکان ممکن است بعد از جلسات نوروفیدبک تحریک پذیرتر شوند.
 • مشکلات خواب: برخی از کودکان ممکن است بعد از جلسات نوروفیدبک مشکل خواب داشته باشند.

اگر بعد از جلسات نوروفیدبک مواردی مشاهده کردید و احتمال دادید این موارد مربوط به عوارض نوروفیدبک بر کودکان است، حتما به یک پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

نوروفیدبک برای کودکان چه مزایایی دارد؟

تاثیرات نوروفیدبک برکودکان

نوروفیدبک نوعی آموزش مغز است که به افراد کمک می‌کند تا یاد بگیرند فعالیت‌های الکتریکی مغز خود را کنترل کنند. این کار با استفاده از بازخورد در زمان واقعی انجام می‌شود که به افراد نشان می‌دهد مغزشان چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توانند آن را تغییر دهند. نوروفیدبک برای درمان طیف گسترده‌ای از شرایط، از جمله اختلال نقص توجه بیش فعالی/کمبود توجه (ADHD)، اضطراب، افسردگی و صرع استفاده شده است.

نوروفیدبک یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون دارو است که ایمن و موثر تلقی می‌شود. معمولاً عوارض جانبی کمی دارد و می‌تواند در کنار سایر درمان‌ها مانند دارو درمانی یا گفتار درمانی استفاده شود. جلسات نوروفیدبک معمولاً 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. آنها معمولاً در مطب پزشک یا کلینیک انجام می‌شوند. در طول جلسه، کودک روی صندلی می‌نشیند و سنسورهایی به سرش وصل می‌شود.

سپس از آنها خواسته می‌شود تا یک کار یا فعالیت را انجام دهند، مانند تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی. بازخورد در زمان واقعی در حین انجام وظیفه به کودک داده می‌شود. این بازخورد به آنها کمک می‌کند تا یاد بگیرند چگونه فعالیت‌های الکتریکی مغز خود را کنترل کنند. تعداد جلسات نوروفیدبک مورد نیاز برای هر کودک متفاوت است.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
روانپزشک متخصص اختلال اضطراب اجتماعی

این مطلب را نیز بخوانید: بررسی درمان عدم تمرکز کودکان با دستگاه نوروفیدبک

برخی از کودکان ممکن است پس از چند جلسه بهبودی را مشاهده کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند.همچنین برای بهبود عملکرد ورزشی و افزایش خلاقیت استفاده شده است. در مورد کودکان، نوروفیدبک می‌تواند برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات رفتاری و یادگیری استفاده شود، از جمله:

 • بی‌توجهی
 • رفتار تکانشی
 • مشکلات تمرکز
 • خشم
 • اضطراب
 • افسردگی
 • سردرد
 • مشکلات خواب
 • اختلالات یادگیری

چند مورد از معایب نوروفیدبک

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که از فناوری برای آموزش افراد در مورد نحوه تنظیم فعالیت مغز خود استفاده می‌کند. این کار با نظارت بر امواج مغزی و ارائه بازخورد به فرد در مورد آن فعالیت انجام می‌شود. هدف از نوروفیدبک آموزش افراد برای افزایش یا کاهش فعالیت‌های خاص امواج مغزی است که به نوبه خود می‌تواند به بهبود علائم بیماری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و صرع کمک کند.

نوروفیدبک می‌تواند پرهزینه باشد و معمولاً توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود. ممکن است مشاهده نتایج نوروفیدبک چندین جلسه طول بکشد. برای اینکه نوروفیدبک موثر باشد، فرد باید مایل به یادگیری و تمرین نحوه استفاده از آن باشد. هیچ تضمینی وجود ندارد که نوروفیدبک برای همه موثر باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: اثربخشی نوروفیدبک در کاهش اختلالات اضطرابی در کودکان

برخی نوروفیدبک را یک کلاه برداری می پندارند

نوروفیدبک روشی درمانی است که از بازخورد عصبی برای آموزش افراد به منظور تنظیم فعالیت مغز خود استفاده می‌کند. طرفداران نوروفیدبک ادعا می‌کنند که این روش می‌تواند برای درمان طیف گسترده‌ای از شرایط، از جمله ADHD، اضطراب، افسردگی، سردرد و مشکلات یادگیری مفید باشد. با این حال، تحقیقات در مورد اثربخشی نوروفیدبک مختلف است.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نوروفیدبک می‌تواند برای برخی از شرایط مفید باشد، در حالی که برخی دیگر هیچ فایده‌ای پیدا نکرده‌اند. نوروفیدبک یک درمان ثابت شده نیست. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا نوروفیدبک یک درمان موثر برای هر شرایطی است یا خیر، مورد نیاز است. پوشش بیمه برای نوروفیدبک معمولاً در دسترس نیست.

برخی از افراد عوارض جانبی خفیفی مانند سردرد، خستگی یا سرگیجه را تجربه می‌کنند. اگر در نظر دارید نوروفیدبک را امتحان کنید، با مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری ارتباط برقرار نمایید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید که آیا نوروفیدبک برای شما مناسب است یا خیر و یک برنامه درمانی مناسب برای شما ایجاد کنند.

نوروفیدبک برای کودکان بیش فعال

نوروفیدبک برای کودکان بیش فعال

نوروفیدبک یک روش درمانی غیرتهاجمی است که از طریق آموزش مغز به تنظیم فعالیت‌های الکتریکی آن، به درمان اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) در کودکان کمک می‌کند. در این روش، فعالیت امواج مغزی کودک با استفاده از حسگرهایی که روی سر او قرار داده می‌شود، رصد می‌شود. تا به الان مواردی به عنوان عوارض نوروفیدبک بر کودکان بیش فعال ذکر نشده است.

هنگامی که کودک الگوهای مغزی مطلوب را نشان می‌دهد، به او بازخورد مثبت (مانند دیدن یک تصویر یا شنیدن یک صدا) داده می‌شود. این بازخورد به کودک کمک می‌کند تا یاد بگیرد که چگونه فعالیت‌های مغزی خود را به گونه‌ای تنظیم کند که علائم ADHD را کاهش دهد. موارد استفاده از نوروفیدبک برای کودکان بیش فعال:

 • کاهش بی‌توجهی: نوروفیدبک می‌تواند به افزایش تمرکز و توجه در کودکان مبتلا به ADHD کمک کند.
 • کاهش بیش‌فعالی: نوروفیدبک می‌تواند به آرامش و سکون بیشتر و کاهش فعالیت‌های فیزیکی بیش از حد در کودکان مبتلا به ADHD کمک کند.
 • بهبود خواب: نوروفیدبک می‌تواند به بهبود کیفیت خواب در کودکان مبتلا به ADHD کمک کند.
 • افزایش اعتماد به نفس: نوروفیدبک می‌تواند با بهبود عملکرد تحصیلی و رفتاری، به افزایش اعتماد به نفس در کودکان مبتلا به ADHD کمک کند.
حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
درمان استرس و اضطراب با rTMS

نوروفیدبک در مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری انجام می‌شود. در طول جلسه نوروفیدبک، کودک روی یک صندلی می‌نشیند و حسگرهایی روی سر او قرار داده می‌شود. این حسگرها فعالیت امواج مغزی کودک را رصد می‌کنند. جلسات نوروفیدبک معمولاً 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. تعداد جلسات مورد نیاز بسته به شدت علائم کودک و پاسخ او به درمان متفاوت است.

این مطلب را نیز بخوانید: اثربخشی نوروفیدبک در درمان بیش فعالی کودکان

آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد؟

نوروفیدبک به طور کلی یک روش درمانی ایمن و بی‌خطر محسوب می‌شود. برخلاف داروها، در نوروفیدبک هیچ ماده‌ای به بدن یا مغز وارد نمی‌شود و به همین دلیل عوارض جانبی جدی به ندرت گزارش می‌شود. این عوارض جانبی معمولاً خفیف و زودگذر هستند و نیازی به درمان ندارند. نوروفیدبک به طور کلی برای کودکان بی خطر تلقی می شود و عوارض جانبی جدی کمی دارد.

این عوارض جانبی معمولاً خفیف و کوتاه مدت هستند و به خودی خود از بین می روند. با این حال، اگر هر گونه عوارض جانبی نگران کننده ای را در فرزند خود تجربه کردید، مهم است که با متخصص نوروفیدبک خود صحبت کنید. مهم است به یاد داشته باشید که نوروفیدبک برای همه کودکان مناسب نیست. اگر در مورد اینکه آیا نوروفیدبک برای فرزندتان مناسب است یا خیر، سوالی دارید، باید با پزشک یا متخصص بهداشت روان صحبت کنید.

عوارض بلند مدت نوروفیدبک

نوروفیدبک به طور کلی به عنوان یک روش درمانی ایمن و بدون عوارض جانبی بلند مدت شناخته شده است. برخی از مطالعات تحقیقاتی شواهدی از اثرات مثبت بلندمدت نوروفیدبک بر طیف وسیعی از شرایط، از جمله اضطراب، افسردگی و درد مزمن را نشان داده اند. با این حال، به تحقیقات بیشتری برای تأیید این یافته ها و درک کامل مکانیسم های بلندمدت نوروفیدبک نیاز است.

همانطور که قبلاً ذکر شد، نوروفیدبک ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدتی مانند سردرد، خستگی، تحریک پذیری و مشکلات خواب را ایجاد کند. این عوارض جانبی معمولاً خفیف و کوتاه مدت هستند. در موارد نادر، نوروفیدبک ممکن است عوارض جانبی جدی تری مانند تشنج یا تشدید علائم موجود را ایجاد کند.

عوارض نوروفیدبک بر مغز

نوروفیدبک به طور کلی یک روش درمانی ایمن و موثر محسوب می‌شود که عوارض جانبی کمی دارد. برخی از عوارض جانبی احتمالی نوروفیدبک که ممکن است در برخی افراد، به خصوص در ابتدای درمان رخ دهد عبارتند از سردرد، مشکل در خواب، سرگیجه، حالت تهوع، افزایش اضطراب می باشد. در موارد نادر، نوروفیدبک ممکن است علائم اضطراب را در برخی افراد بدتر کند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
همه چیز در مورد اضطراب در کودکان

این عوارض جانبی معمولاً خفیف و موقتی هستند و با ادامه جلسات نوروفیدبک از بین می‌روند. احتمال بروز عوارض جانبی جدی در اثر نوروفیدبک بسیار کم است. در نهایت، مزایای نوروفیدبک برای اکثر افراد بیشتر از خطرات آن است. اگر در نظر دارید از نوروفیدبک برای خود یا فرزندتان استفاده کنید، با مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری ارتباط برقرار نمایید.

معایب نوروفیدبک

نوروفیدبک، نوعی بیوفیدبک که با آموزش افراد در مورد نحوه تنظیم فعالیت مغزشان از طریق نظارت بر امواج مغزی و ارائه بازخورد به آنها عمل می‌کند، مزایای قابل توجهی دارد، اما خالی از معایب هم نیست. علیرغم کاربرد نوروفیدبک در درمان طیف وسیعی از اختلالات، از جمله اضطراب، افسردگی، صرع، ADHD، سردرد، میگرن و درد مزمن، شواهد علمی کافی برای تأیید اثربخشی آن در همه موارد وجود ندارد.

نوروفیدبک می‌تواند یک روش درمانی پرهزینه باشد، به خصوص اگر به تعداد زیادی جلسه نیاز داشته باشید. مشاهده نتایج نوروفیدبک ممکن است زمان‌بر باشد. در برخی موارد، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا علائم به طور قابل توجهی بهبود یابند. این امر می‌تواند برای افرادی که به دنبال تسکین سریع علائم خود هستند، دلسردکننده باشد.

نوروفیدبک فقط در صورتی موثر است که فرد مایل به یادگیری و تمرین نحوه استفاده از آن باشد. این شامل شرکت در جلسات آموزشی و تمرین منظم تکنیک‌های نوروفیدبک در خانه می‌شود. عدم تعهد به این فرآیند می‌تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد. مهم است که به یاد داشته باشید که نوروفیدبک برای همه افراد موثر نیست. قبل از شروع نوروفیدبک، با مطب روانپزشکی دکتر فرامرز ذاکری ارتباط برقرار نمایید تا در مورد اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، و همچنین برای بحث در مورد مزایا، معایب و خطرات احتمالی آن صحبت کنید.

درمان اختلالات اضطرابی با نوروفیدبک

درمان اختلالات اضطرابی با نوروفیدبک

نوروفیدبک درمانی جایگزین یا مکمل مفیدی برای اختلالات اضطرابی در کودکان و بزرگسالان می باشد. این روش با آموزش مغز برای تنظیم فعالیت امواج مغزی، به افراد کمک می کند تا اضطراب خود را کنترل کنند. در طول جلسات نوروفیدبک، از سنسورهایی برای ثبت فعالیت امواج مغزی فرد استفاده می شود. این اطلاعات به صورت نمودار یا تصویری به فرد ارائه می شود. فرد در حین مشاهده فعالیت امواج مغزی خود، یاد می گیرد که چگونه آن ها را به سمت الگوهای سالم تر هدایت کند.

این مطلب را نیز بخوانید: تشخیص اختلالات اضطرابی از نظر متخصص روانپزشک

عوارض لورتا نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک به طور کلی یک روش درمانی ایمن و موثر محسوب می‌شود که عوارض جانبی کمی دارد. شبیه به نوروفیدبک سنتی، عوارض جانبی که ممکن است در برخی افراد، به خصوص در ابتدای درمان رخ دهد عبارتند ازسردرد، خستگی، مشکل در خواب، سرگیجه، حالت تهوع، بی قراری، افزایش اضطراب می باشد. در نهایت، مزایای لورتا نوروفیدبک برای اکثر افراد بیشتر از خطرات آن است. اگر در نظر دارید از لورتا نوروفیدبک برای خود یا فرزندتان استفاده کنید، مهم است که با یک متخصص واجد شرایط صحبت کنید تا در مورد اینکه آیا این روش درمانی مناسب شما است یا خیر، بحث کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

02122260067