چهارشنبه 5 تير 1398
اتیسم


اتیسماتیسم یا اختلال در خودماندگی اختلالی است که باعث میشه اطلاعات به درستی در مغز پردازش نشود! به همین دلیل افراد مبتلا به اتیسم بر حسب شدت و ضعف اختلالشون در ارتباط برقرار کردن با دیگران و محیط اطرافشان با مشکل روبرو می شوند مشکلی که در دراز مدت خانواده رو با چالش جدی و لاینحل مواجه میکند!


تاريخ : بيست و هفتم فروردين 1397 ساعت 20:05   کد : 53

 

 

اتیسم

 

 

 

اتیسم یا اختلال در خودماندگی اختلالی است که باعث میشه اطلاعات به درستی در مغز پردازش نشود! به همین دلیل افراد مبتلا به اتیسم بر حسب شدت و ضعف اختلالشون در ارتباط برقرار کردن با دیگران و محیط اطرافشان با مشکل روبرو می شوند مشکلی که در دراز مدت خانواده رو با چالش جدی و لاینحل مواجه میکند!

 

 

 

بیماری اتیسم یک بیماری اختلال رشدی است مشکلات این بیماری در حین رشد بروز میکنه و دو سه تا حیطه رشدی رو درگیر میکنه!

 

 

 

اول: مبحث تعاملهای اجتماعی

 

 

 

دوم: مبحث زبان ارتباطی که یک مهارت اجتماعی است

 

 

 

سوم: بازیهای تخیلی است

 

 

 

که علائمش رو بصورت مختلف نشان میدهد ویژگی اتیسم این است که

 

 

 

اولا: بچه های اتیستیک اکثرشون بچه های سالم و نرمال به دنیا می آیند و عمق آسیبهاشون در حیطه شناختی و رفتاری عمیقه طبق تعریف DSM5 بچه ها رو به سه طیف کلی تقسیم کرده

 

 

 

بچه های گروه اول: بچه های در سطح بهتری از نظر ارتباطات اجتماعی و تکلم اینها بچه هایی هستند که هوشبهر عادی و بالاتر ممکن است داشته باشند که حمایت نیاز دارند که بتوانند وارد جامعه شوند و از آن استعدادهایی که دارند استفاده کنند!

 

 

 

طیف دوم: بچه هایی که حمایت در حد متوسط میطلبه!

 

 

 

طیف سوم: طیفی که آسیب زیاده و ممکنه عقب ماندگی ذهنی داشته باشند اینها طیف حمایت پذیر بسیار بالا هستند توی طیف اتیسم آسپرگر داریم که تعاملات اجتماعی شون ضعیف است ولی آدمهای باهوشی هستند بعد بچه های آموز پذیرند که توی مدار عادی هستند که صبوری معلمان رو میطلبه

 

 

 

و بچه هایی هستند که در مدارس استثنایی آموزش می بینند و بچه های تربیت پذیر که زیر نظر بهزیستی هستند!

 

 

 

طیف دوم در واقع یک مقدار کمتر میشه توانمندی هاشون و ممکن است در آن سطحی که طیف اول پیشرفت میکنه اینها پیشرفت نکنند و طیف سوم بیشتر انتظار داریم که بتوانند از پس کارهای بسیار جزئی خودشون بر بیایند و در حد مهارت های خودیاری و یکسری مهارتهای خیلی زیادی می خواهند تا بتوانند از پس مشکلات زندگی شون بربیایند!

 

 

 

آنچه در مورد اتیسم هست همه زوایای پنهان اتیسم نیست برای آگاهی بیشتر از این اختلال باید به سراغ کسانی رفت که تمام لحظات و ساعات خود را با این اختلال زندگی میکنند!

 

 

 

اختلال درخودماندگی یا اتیسم خیلی آرام و بی صدا اما با علائم ساده و مشخص که گاهی جدی گرفته نمیشه خودش رو نشان میده که اغلب در گزارشات خانواده با علائم مشترک در بدو بروز اختلال در فرزندشان اشاره دارند بچه های اتیسم معمولا یکسری علائم را از سه سالگی نشان میدهند که این علائم میتونه رفتار کلیشه ای باشه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 •  

  ارتباط چشمی ضعیفه

 •  

  ارتباط اجتماعی برقرار نمیکنند

 •  

  کلام مشکل دارند

 •  

  ضمایر رو نمیگویند

 •  

  گوشه گیر میشوند

 •  

  زمانی که هیجان زده میشوند بال بال میزنند

 •  

  دور خود میچرخند

 •  

  جیغ میزنند

 •  

  روی پنجه پا معمولا می پرند

 •  

  با عروسکهای قدیم بازی میکنند و عروسک جدید رو قبول نمیکنند

 •  

  بلد نیستند بازی کنند چون بلد نیستند ارتباط بگیرند

 •  

  همیشه با خود حرف میزنند

 •  

  تکرار میکنند

 •  

  معنی حرفها رو خوب نمیدانند

 •  

  از چرخه پنکه یا پره فن خوششون میاد

 •  

  صدایی رو میشنوه که خوشش میاد چون چیزی که اون میشنوه با چیزی که انسان سالم میشنود فرق میکنه صدا که یک کم ناهنجار میشه گوشهاش رو میگیره که سرش آزار نبینه

 •  

   گریه و خنده بی مورد داره

 •  

  خیلی راه میره بیش از حد

 •  

  اتیسم یک عده اشون بیش فعاله

 •  

  یک عده خیلی منفعل و کم فعال هستند

 

 

 

علائمی که در یکسالگی تولد خیلی مهم است مخصوصا مادر که بیشترین ارتباط رو با بچه میگیره میتونه این علائم رو چک کنه بحث تماس چشمی است این نگاه فیس تو فیس که بچه باید با مادر و اطرافیان برقرار کنه که اگر برقرار نکنه یک زنگ هشداره! فقدان قان و قون کردن در یکسال اول زندگی

 

 

 

عدم واکنش به اسم و صداهایی که اطرافیان از دور و بر ایجاد میکنند و بچه هیچ واکنشی نشان نمی دهد!

 

 

 

اینها علائم مهمی است که در یکسال اول باید حتما مادر بهش توجه کنه! در سال دوم اگر حدود هیجده ماهگی هنوز فرزند ما کلمه نداشت باید بیشتر بهش توجه کنیم و اینکه اگر تا پایان دو سالگی باز هم تکلم ایجاد نشه باز هم مساله است و نداشتن بازی های وانمودی تا18 ماهگی

 

 

 

حتما بچه ها یکسری بازی های وانمودی باید داشته باشند!

 

 

 

بعنوان مثال: بچه گوشی موبایل رو میگیره و با پدر و مادر انگار با گوشی موبایل داره صحبت میکنه!

 

 

 

پدر میره نماز میخونه میره عین اون حالت نماز خواندن را اجرا میکند! اینها بازی های وانمودی هست که اگر بچه نداشته باشه ما باید نگران بشیم!

 

 

 

آخرین آمارها نشان میدهد که آمار اتیسم در دنیا یک به 68 است یعنی از هر 68 تولد یک کودک اتیسم به دنیا می یاد. در ایران این آمار یک به صد است یعنی یک درصد از کودکهای متولد شده دارای اختلال اتیسم هستند!

 

 

 

متاسفانه گزارشهای تکمیلی از روند رو به رشد این آمار در برخی از کشورها خبر میده یک فرد اتیسم فردی تسلیم و آرام است مگر اینکه یک عامل بیرونی اونو بهم بریزه

 

 

 

حالا اگر ارتباط درستی با شخص اتیسم برقرار بشه اون سرشار از عواطف و احساسات بکر پیدا میکنه ولی چون اون ارتباط شناخته شده نیست بالطبع آن فرد اتیسم تنها قرار میگیره و خانواده ها تنها هستند!

 

 

 

یادمون باشه یک فرد اتیسم متوسط به بالا تقریبا همه وقت مادر رو میگیره و باعث فرسایش مادر میشه! آرامش رو میگیره و بحران ایجاد میکنه فرد کم میاره بچه اتیسم فرد را پاگیر میکنه!

 

 

 

زندگی با یک فرد اتیسم نیاز به صبر و حوصله زیاد داره و صرف هزینه هایی که سالها و چه بسا تا آخر عمر توان مادی و معنوی خانواده رو تحلیل میبره بعضی از خانواده ها این توان مادی و معنوی را ندارند. بعضی پرتحرکی دارند که باید تخلیه کنند باعث شادابی میشه!

 

 

 

بیماران اتیستیک که خیلی شایع هست در ایران 25% دخترها هستند و 75% پسرها!

 

 

 

این بچه ها نمیداند که وقتی بیرون میره باید حتما حجابش رو رعایت کنه و یک موقع هایی مقاومت و لجبازی بچه ها آنقدر زیاده که بچه رو نمی تونند ترغیب کنند. چون بچه ها در مقابل اجبار بهم میریزند خب افراد جامعه وقتی این اختلال رو نشناسند بعنوان یک ناهنجاری اجتماعی تلقی میکنند!

 

 

 

شروع اختلال اتیسم روز به روز داره بیشتر میشه

 

 

 

روز به روز داره درصد شناسایی اختلال اتیسم افزایش پیدا میکنه!

 

 

 

اگر کودکان را تا سه سالگی تشخیص بدیم میشه با آموزش، گفتاردرمانی، کاردرمانی و رفتار درمانی بسیاری از اینها همانند بچه های دیگه آن زمینه رشد و تعالی خودشون رو طی بکنند.

 

 

 

اتیسم درمان ندارد فقط توانبخشی دارد

 

 

 

اختلال اتیسم همچنان ناشناخته است!

حمیدرضاخوشنویس روانشناس